Wielkanoc po kujawsku.

Opublikowano: 2021-04-07 20:13, Numer artykułu: 38294 , Autor: D.Wojtysiak

Jak powstało coś z niczego, czyli Wielkanoc po kujawsku.

W trudnym dla nas wszystkich czasie pandemii powstał spontaniczny pomysł na radosne i twórcze przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

Przestrzegając zasad sanitarnych, staraliśmy się zaprezentować społeczności szkolnej tradycje i zwyczaje wielkanocne związane z Kujawami.

Do projektu „Kujawski stół wielkanocny” włączyli się wychowawcy świetlicy, nauczyciel bibliotekarz, wychowawca oddziału „0 ” , niektórzy wychowawcy klas 1-3 oraz nauczyciele religii . Wszystko to dokumentowała pani Ewa – nasza szkolna artystka fotografii..

Powstał też filmik, prezentujący mini występ uczniów klasy 2b, nawiązujący do obchodzonego czasu wiosenno – świątecznego.

Swoją prezentacją uczniowie podzielili się z małymi pacjentami oddziału onkologii z bydgoskiej Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii. Może odrobina radości stanie się także ich udziałem.

Zespołowa praca przebiegała w atmosferze wzajemnej życzliwości i zrozumienia.

Przy okazji naszej wspólnej pracy powróciliśmy w świat dzieciństwa i przypomnieliśmy sobie nasze babcie i dziadków, którzy byli pierwszymi przewodnikami po świecie kultury regionalnej, związanej z obchodami Świąt Wielkanocnych.

Do pomocy włączyli się także pracownicy obsługi, niejednokrotnie dzieląc się świetnymi pomysłami dotyczącymi aranżacji i ekspozycji zgromadzonych wytworów materialnych pochodzących z regionu kujawsko – pomorskiego oraz dostarczając przykłady rękodzieła ludowego.

Realizowany projekt stał się okazją do poznawania dziedzictwa kulturowego Kujaw oraz zachętą do nauki przez zabawę.

„Kujawski stół wielkanocny” to swego rodzaju pomoc dydaktyczna oraz element cieszący nasze oczy.

Przy okazji uczniowie z klas 1-3 oraz oddziału „0” pod kierunkiem wychowawców mogli  omawiać dowolnie wybrany temat, np.

• Estetyka i kultura polskiego stołu.
  • Symbolika koszyczka wielkanocnego.
  • Wielkanocne zwyczaje i obyczaje.
  • Kujawskie specjały wielkanocne.
  • Zmiany obyczajowe i kulturowe na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
  • Pochodzenie zwyczajów wielkanocnych.
  • Kujawski strój ludowy.
  • Zabawki naszych prababć i pradziadków.
  • Estetyka przedmiotów.

Dopełnieniem ekspozycji regionalnej stała się wystawa kwitnących roślin , czyli „Domowy ogródek wiosenny” . Przy tym stoisku nauczyciele mogli realizować tematy związane z wiosną i budzącym się wtedy życiem.

Oczywiście priorytetem była dobra zabawa i stworzenie wesołej świątecznej atmosfery.

Na zakończenie każdych zajęć dzieci mogły poczęstować się krówkami kujawskimi, których sponsorem był sam Pan Dyrektor.

W trakcie zajęć można było także brać udział w zgadywankach edukacyjnych, np.

• Słoiczkowe co nieco.
  • Kolory wiosny.
  • Co to za kwiatek z ogródkowych rabatek?
  • Królowie wielkanocnego stołu.
  • Od lnu do kołowrotka.
  • Co to za zabawka?

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do projektu i życzymy zdrowych , radosnych i kolorowych Świąt Wielkanocnych.

Mamy nadzieję , że choć trochę zachęciliśmy niektórych z Was do korzystania z duchowego i materialnego dziedzictwa kulturowego naszego wspaniałego regionu oraz zainspirowaliśmy do jego twórczej kontynuacji w warunkach współczesnych.

Autor projektu i artykułu: Renata Kolis