Narodowe Święto Niepodległości
Dlaczego 11 listopada jest Narodowym Świętem Niepodległości?
Odzyskanie przez Polskę niepodległości to był proces, jednak 10 listopada 1918 r. przybył do Warszawy Józef Piłsudski. Dzień później zakończyła się I wojna światowa. Polacy uświadomili sobie, że wolna Ojczyzna staje się faktem. Pozostało jednak zawalczyć jeszcze o jej granice.
Kiedy ustanowiono Narodowe Święto Niepodległości?
W okresie dwudziestolecia międzywojennego dbano bardzo o symbole narodowe, szanowano wszystko co polskie. Z wielkim zaangażowaniem włączano się w każde święta, uroczystości, które podkreślały wielkość Polski i odnosiły się do jej historii. Było to zrozumiałe. Po latach długiej niewoli naród wywalczył sobie niepodległość, a wolna Polska była dobrem nieocenionym i wielkim. To był skarb, który chroniono i pielęgnowano jak najpiękniejszą roślinę.
Od 1919- 1936 roku świętowano rocznicę odzyskania niepodległości. Obchody miały miejsce w Warszawie i miały charakter wojskowy. Organizowano je zwykle w pierwszą niedzielę po 11 listopada. W 1919 roku trwały jeszcze walki o granice Polski, więc nie było odpowiednich warunków do świętowania. Po raz pierwszy udało się uczcić rocznicę niepodległości w roku 1920, wówczas to Józefowi Piłsudskiemu nadano buławę marszałkowską, dziękując mu jednocześnie za zwycięstwo w wojnie polsko- bolszewickiej.
Narodowe Święto Niepodległości ustanowiono dopiero 23 kwietnia 1937 roku i obchodzono je 11 listopada w roku 1937 i 1938. Kolejny listopad to wojna i okupacja. To śmierć wielu Polaków. Warto podkreślić, że 11 listopada 1939 roku zginął ostatni przedwojenny prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski, rozstrzelany wraz z synem Januszem przez Niemców właśnie w ten wyjątkowy dla Polaków dzień.
Po II wojnie światowej władze komunistyczne zniosły Święto Niepodległości, ustanawiając w 1945 r. Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN.Przywrócił je dopiero 15 lutego 1989 roku Sejm PRL, co było wynikiem przemian, jakie zachodziły w naszym kraju.
Aktualnie obchody Święta Niepodległości mają charakter państwowy, odbywają się między innymi na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Jest to dzień wolny od szkoły i pracy. W każdej niemal miejscowości odbywają się koncerty patriotyczne czy spotkania poświęcone wolnej Polsce. W świątyniach odprawiane są msze i nabożeństwa religijne.
Warto włączyć się w te uroczystości, pamiętać o fladze zawieszonej na murach naszych domów i o naszych ojcach, którzy ponieśli śmierć za wolną Polskę. Cieszmy się tą wolnością!!!
Emilia Chrebor-Paciorek