Drodzy Uczniowie i Rodzice!


Sytuacja w jakiej się znaleźliśmy jest dla wszystkich bardzo trudna. Z dnia na dzień nasze funkcjonowanie drastycznie się zmieniło. Przyszło nam się zmagać z sytuacją dotąd nieznaną. Została ograniczona nasza swoboda, musimy poddać się wielu nakazom i zakazom, pojawił się lęk o zdrowie nasze i naszych bliskich, a także o przyszłość materialną.
Staramy się żyć normalnie w tych nienaturalnych dla człowieka okolicznościach. Jest to niebywale trudne i obciążające. W tej sytuacji mogą pojawiać się różne trudne emocje i frustracje. Strach, lęk, poczucie osamotnienia czy przeciążenie odpowiedzialnością w każdym obszarze życia. Obowiązki, które dotychczas podzielone były na różne osoby, jak w sytuacji edukacji, teraz spadły przede wszystkim na rodziców. Dzieci także zmuszone są do samodyscypliny i odpowiedzialności niekiedy zbyt dużej do ich możliwości i gotowości rozwojowej.
W związku z tym proponujemy zarówno uczniom jak i rodzicom pomoc psychologiczno-pedagogiczną za pośrednictwem e-dziennika. Jesteśmy do dyspozycji Uczniów oraz Rodziców w każdej trudnej dla Was sytuacji. Ponieważ rozmowa jest dla nas wszystkich bardzo ważna, pomaga nam rozładować stres i może uchronić nas przed paniką.


Poniżej przydatne linki i materiały pomocne przy rozmowie z dziećmi nt. koronawirusa:

Bajka edukacyjna: „Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie”(PDF.)
Autor: Dorota Bródka . http://dorotabrodka.pl/wp-content/uploads/2020/03/bajka-o-kwarantannie-i-wirusie-z-kolorem.pdf
Fundacja Dajmy Dzieciom Siłę opisuje w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o ich emocjach związanych z koronawirusem.
https://tiny.pl/tbn23
Książeczka-kolorowanka, która będzie pomocna w rozmowie z dziećmi na trudny temat.
https://tiny.pl/tbnjf


Radzę sobie ze stresem!

Stres jest wpisany w nasze życie. Stresu nie jesteśmy w stanie uniknąć. Możemy jednak mieć nad nim kontrolę i zaradzać jego skutkom.
Twórca pojęcia stresu - Hans Selye - powiedział „Jak długo będziemy żyć, tak długo nie uda nam się uniknąć stresów. Możemy jednak nauczyć się,
jak minimalizować ich szkodliwe skutki”.
W obecnej trudnej sytuacji, stresem może być reakcja organizmu Ucznia, bądź jego Najbliższych na nową sytuację, stawiane wymagania, pozostanie w domu, pracę i naukę poza szkołą.

W trosce o naszych Uczniów i ich Rodziny przekazujemy propozycje, które mogą pomóc zredukować napięcie:

• Uśmiechaj się
• Przytulaj się do bliskich
• Używaj magicznych słów: KOCHAM CIĘ, Jesteś NAJWAŻNIEJSZA/Y, PROSZĘ DZIĘKUJĘ
• Bądź bardziej życzliwa/y niż zwykle
• Bądź odpowiedzialna/y za siebie i bliskich
• Pomagaj bliskim
• Bądź uczynna/y
• Bądź dowcipna/y
• Żartuj
• Oglądaj komedie, filmy przyrodnicze
• Przyjmuj wyrazy ciepła i życzliwości ze strony bliskich
• Otaczaj się ciepłymi, dobrymi myślami
• Przypominaj sobie najlepsze chwile ze swojego życia
• Wysypiaj się
• Często wietrz pomieszczenie w którym przebywasz
• Wykonuj ulubione ćwiczenia fizyczne

Proponujemy ćwiczenia relaksacyjne do wykonania wśród członków rodziny, co może być nie tylko relaksem, a także fantastyczną, przyjemną formą spędzania czasu wolnego, wspólnie z najbliższymi, np. jedna osoba czyta poniższą treść, a inna/e wykonuje/ą polecenia:

• Oddychaj

Wyobraź sobie, że na granicy Twojej klatki piersiowej i brzucha znajduje się niewielka, kolorowa, tęczowa kulka. Dotknij to miejsce dłonią. Połóż rękę na brzuchu i poczuj jak kolorowa, tęczowa kula rośnie. Spróbuj ją nadmuchać. Weź głęboki oddech - nosem. Następnie, zamknij oczy i wolno, ale "głośno" wypuść powietrze ustami. Rozluźnij ramiona i kark. Powtórz ćwiczenie trzy razy. Jeśli to możliwe spróbuj zamknąć oczy - myśl o tęczowej kuli! Im więcej kolorów sobie wyobrazisz, tym ćwiczenie będzie ciekawsze. Teraz z głębokim oddechem unieś ręce w górę - wysoko do sufitu!!! Z wolnym wydechem opuść ręce szerokim łukiem - jakbyś chciał/a dotknąć przeciwległych ścian swojego pokoju.

* Relaksuj ciało

Rozpocznij od kilku głębokich wdechów i wydechów. Podczas wdechu pochłaniasz nową energię, a wydech usuwa dawne napięcia. Zwróć uwagę, czy siedzisz w wygodnej pozycji, nie należy krzyżować nóg i najlepiej byłoby, gdyby stopy pewnie spoczywały na podłodze. Twoje plecy powinny być wyprostowane, a kręgosłup oparty o tył krzesła.
Sprawdź, czy stopy i nogi są rozluźnione. Podczas wdechu podwiń mocno palce u nóg i napnij mięśnie nóg, w czasie wydechu rozluźnij je. Wykonaj to ćwiczenie jeszcze kilka razy, aż poczujesz różnicę między napięciem, a odprężeniem w stopach i nogach.
Następnie, w czasie wdechu, napnij mięśnie brzucha, a gdy robisz wydech - rozluźnij je. Wykonaj to kilka razy, aż poczujesz różnicę pomiędzy napięciem, a rozluźnieniem mięśni brzucha.
Sprawdź, czy twoje stopy i nogi są nadal rozluźnione. Jeśli nie, napnij je ponownie i rozluźnij. Twój oddech powinien być spokojny i odprężony.
Teraz, podczas wdechu, zaciśnij dłonie w pięść, po czym rozluźnij je, gdy zrobisz wydech. Przed ponownym zaciśnięciem dłoni możesz nimi potrząsnąć, a wtedy powtórnie wykonać ćwiczenie.
Przy kolejnym wdechu unieś swoje ramiona tak wysoko jak to możliwe, a potem opuść je podczas wydechu. Powtórz to ćwiczenie kilka razy.
Wykonaj powoli obroty głowy 3 razy w lewo, a potem 3 razy w prawo. Następnie kilkakrotnie przesuń żuchwę w prawo i w lewo. Niech nie dziwią Cię dźwięki, które usłyszysz: w ten sposób uwalnia się napięcie z tej części ciała.
Teraz podczas wdechu napnij mięśnie twarzy, a w trakcie wydechu zwolnij napięcie twarzy i szczęki.
Wreszcie, pamiętając o swobodnym oddechu, sprawdź czy wszystkie części ciała są zrelaksowane, a jeśli nie, wówczas napnij te mięśnie podczas wdechu i rozluźnij podczas wydechu.
Otwórz oczy i rozejrzyj się wokół. Wykonaj głęboki wdech, a potem wydech. Wstań i jeśli chcesz, możesz potrząsnąć dłońmi i stopami.

• Wizualizacja – kierowanie myślami

Usiądź, lub połóż się wygodnie. Zamknij oczy i zacznij powoli i swobodnie oddychać. Z każdym oddechem poczuj, jak Twoje mięśnie stają się coraz cięższe. Wyobraź sobie, że napięcie zmniejsza się z każdym wydechem. Teraz wyobraź sobie, że jesteś na gorącej plaży ogrzewana/y przez popołudniowe słońce. Zwizualizuj intensywne, piękne kolory nieba, barwne kwiaty i rośliny, które Cię otaczają. Poczuj, jak ciepłe słońce ogrzewa każdą komórkę Twojego ciała, a Ty czujesz narastające gorąco. Piasek jest niezwykle miękki i delikatny w dotyku, jego gorąco ogrzewa Twoje dłonie i nogi i zaczyna przepływać przez całe ciało. Wyobraź sobie siebie leżącą/ego w stanie pełnego odpoczynku, podczas gdy Twoje mięśnie stają się luźne i wiotkie. Czuj, jak Twoje ciało zapada się w piasku, a Ty dryfujesz w stan spokoju i totalnej relaksacji. Z każdym oddechem Twoje ciało staje się bardziej zrelaksowane. Poczuj teraz ciepło słońca wokół Twojego ciała. Wyobraź sobie, jak wnętrze Twojego ciała absorbuje każdą falę promieniowania słonecznego. Wyobraź sobie falę ciepła, odmuchującą każdą część Twego ciała. W trakcie wizualizacji zacznij mówić do siebie w myślach: „czuję gorąco, jestem zrelaksowana/y”, „czuję ciepło rozlewające się po moim ciele”, „gorąco piasku pogłębia relaks moich mięśni”

(http://sp20bydgoszcz.szkolnastrona.pl/p,67,pedagog-psycholog)