Narodowe Czytanie 2024

13.09.2024r. nasza szkoła kolejny już raz włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą był „Kordian”, który jest jednym z najbardziej cenionych dzieł Juliusza Słowackiego. Uczestnicy przypomnieli założenia oraz cele akcji i zaprezentowali najważniejsze fragmenty lektury. Uczniowie zapoznani zostali także z biografią autora dzieła.

Odczytano fragment listu Prezydenta RP:

"Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze."

Inicjatywa jest doskonałą okazją do spotkania ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej oraz zwrócenia uwagi na ogromną wartość jaką niesie czytanie. Akcja została przygotowana przez uczniów klas 8a i 8s pod kierunkiem polonistek - Marioli Staśkiewicz i Karoliny Pesty.