Czas podsumowania - projekt z okazji Roku Mikołaja Kopernika

Czas podsumowania - projekt z okazji Roku Mikołaja Kopernika "Ciekawe zakątki, wielcy Polacy - wędrówki szlakiem dwóch metropolii", został zakończony.

 

 

Współpraca, praca w grupach, czy wspólne realizacje projektów, to wyjątkowe formy, którymi posługujemy się na co dzień w szkole. A cóż jeśli czasem uda nam się wyjść poza ramy szkoły i przy wielkiej trosce o naszych uczniów, pokazać im jak wyjątkowa i przyjemna jest nauka w miłym, życzliwym gronie  podczas udanej wycieczki?

 

Najpierw rodzi się pomysł, a później pojawiają się otwarci i pełni zapału ludzie, którzy chcą ten pomysł opisać i realizować.  Tym sposobem udało nam się stworzyć bardzo ciekawy projekt z okazji przypadającego w roku 2023 – Roku  Mikołaja Kopernika: „Ciekawe zakątki, wielcy Polacy – wędrówki szlakiem dwóch metropolii”.

 

Do współpracy zaprosiliśmy szkoły podstawowe z Bydgoszczy i Torunia. Środki do realizacji pozyskaliśmy z BGO, swoje wsparcie i prelekcję obiecał p. dr Sławomir Łaniecki - historyk UKW, a także kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskieg p. Tomasz Izajasz, Pani Ewa Pronobis-Sosnowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy i panie pracujące w Muzeum Oświaty (mieszczącym się w budynku biblioteki): Joanna Grabowska, Iwona Gurtowska i Małgorzata Kalinowska, okazały nam wiele wsparcia i życzliwości.

 

Celem projektu było między innymi uczczenie pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątej rocznicy śmierci Mikołaja Kopernika, pochodzącego z Torunia, a także poznanie najciekawszych zakątków historycznych i przyrodniczych Bydgoszczy i Torunia, poznanie miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem w Toruniu i w Bydgoszczy, przypomnienie nazwisk wielkich Polaków pochodzących lub związanych z tymi dwoma  miastami i przypomnienie ich zasług dla regionu, Polski i świata (Mikołaj Kopernik, Marian Rejewski, Edmund Bigoński, Andrzej Szwalbe, Władysław Paciorkiewicz, Samuel Linde, Fryderyk Skarbek, Sebastian Malinowski, Wanda Poznańska, Maksymilian Piotrowski, Jerzy Sulima – Kamiński czy Emil Warmiński).

 

Uczniowie biorący udział w projekcie odwiedzili dwa grody: Bydgoszcz i Toruń, zwiedzili interesujące miejsca tych miast i poznali ich historię, zabytki, odrębność. Przedsięwzięciu towarzyszył konkurs dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych Bydgoszczy i Torunia.

 

Podsumowanie działań w ramach konferencji popularno – naukowej, nastąpiło 28 listopada 2023 r. w budynku Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy (Muzeum Oświaty). Wykład wygłosił p. dr Sławomir Łaniecki (historyk UKW). O przyrodzie Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej wspaniale opowiedziała p. Alina Rapacka-Gackowska (nauczyciel biologii w SP nr 37), a o różnicach i podobieństwach Bydgoszczy i Torunia uczennice klasy ósmej SP37: Emilia Sikora i Maja Wojciechowska. Uroczystości towarzyszył występ młodych artystów z PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy pod opieką p. Marceliny Szwedy. Pierwsze miejsce w konkursie zorganizowanym w ramach projektu zajęli uczniowie SP nr 58 im. I. Sendlerowej w Bydgoszczy pod opieką p. Agnieszki Hornung, którzy wykonali reklamę Torunia. Miejsce drugie uczniowie SP nr 10 w Toruniu – reklama Bydgoszczy (opiekun p. A. Buczkowski) i uczniowie naszej szkoły pod opieką p. A. Rapackiej-Gackowskiej. Miejsce trzecie SP w Maksymilianowie, a miejsce czwarte SP nr 10 w Bydgoszczy. Wielkie gratulacje za pracę i zaangażowanie.