Konferencja pt. "Region na mapie nauki: Polscy badacze i ich dziedzictwo historyczne"

Region na mapie nauki: Polscy badacze i ich dziedzictwo historyczne, to tytuł regionalnej konferencji dla nauczycieli historii i fizyki, zorganizowanej przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Konferencja odbyła się 29 maja 2025 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. M. Rejewskiego – Muzeum Oświaty w Bydgoszczy” . Wydarzenie miało na celu przypomnienie dorobku naukowego wybitnych badaczy związanych z regionem i było częścią obchodów, ustanowionego przez Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego roku 2025 - Rokiem Ludzi Nauki .
W konferencji uczestniczyli nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Na szczególne wyróżnienie zasługuje wystąpienie uczennic klasy 7a Sary Rzeplińskiej i Solomii Lesko pt.: “Nauka wymaga nie tylko wiedzy, ale i charakteru. Opowieść o Wilhelminie Iwanowskiej które uczennice przygotowały pod kierunkiem nauczycielki pani Danuty Madziar. Prelegentami byli również uczniowie innych szkół naszego województwa, a także pani Justyna Frelichowska z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, która przedstawiła projekt edukacyjny pt. „Giganci Pomorza i Kujaw” realizowany przez Urząd Marszałkowski od 2021 roku; pan Marcin Lisiecki- nauczyciel historii z Zespołu Szkół Technicznych w Kcyni, przybliżył nam postać profesora Jana Czochralskiego oraz jego wpływ na rozwój współczesnej nauki. Jako ostatnia wystąpiła
pani dr Agnieszka Wysocka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, która zatytułowała swoje wystąpienie: Od nauki do sztuki, czyli jak wynalazki wpłynęły na kulturę w XIX wieku”

Konferencja miała również wyjątkowy akcent artystyczny – grupa Mostly Brass w składzie Maja Marek- klarnet, Jędrzej Paciorek- klarnet, Dominik Krajewski– trąbka, Kacper Goliński- puzon, Maciej Bauer- puzon basowy, wykonała aranżacje muzyczne znanych utworów, w tym motywu przewodniego z filmu „Dobry, zły i brzydki”, „Dni, których nie znamy”, „Zegarmistrza światła” oraz wiązankę przebojów zespołu ABBA.

Na zakończenie wydarzenia nie zabrakło podziękowań i gratulacji. Skierowano je do prelegentów, muzyków, gości i uczestników konferencji a także do Pani Ewy Pronobis- Sosnowskiej - Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej za pomoc przy organizacji konferencji i objęcie jej Honorowym Patronatem
Konferencja była ważnym wydarzeniem dla regionu, pozwalającym na docenienie naukowego dziedzictwa Kujaw i Pomorza oraz inspirującym do dalszej popularyzacji wiedzy.
Cieszymy się, że podczas tej konferencji mogły wystąpić nasze uczennice i zaprezentować swoją pracę.