18 września 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Kropki.

Wszystko zaczęło się od Petera H. Reynoldsa, który napisał książkę „The Dot” – „Kropka” (2003). Poświęcił ją swojemu nauczycielowi matematyki z siódmej klasy, panu Matsonowi, któremu wiele zawdzięczał. Książka „Kropka” przedstawia historię małej, nieśmiałej dziewczynki o imieniu Vashti, która nie wierzy w swoje możliwości. Kiedy Vashti na lekcji plastyki nie ma pomysłu na rysunek, nauczyciel cierpliwie czeka i namawia ją: „Postaw tu kropkę, i zobaczymy, co się stanie…” Peter H. Reynolds napisał bardzo krzepiącą opowieść o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Dziewczynka dzięki kropce uwierzyła w siebie, a także pomogła uwierzyć w siebie innym. A kropka jest od tej pory symbolem talentu, pasji, rozwiniętych skrzydeł.

Uczniowie, nauczyciele, bibliotekarze, pracownicy instytucji kultury na całym świecie organizują 15 września wiele działań, które pomagają dzieciom uwierzyć w siebie, odkrywać swoje talenty i odważnie je prezentować. Motywem przewodnim działań w szkole stała się kropka. Na lekcjach różnych z przedmiotów odbyły się konkursy z kropką w tytule. Oczywiście wykonywaliśmy kropkowe obrazki. Święto Kropki było świętem kreatywności, pomysłowości, twórczości i zabawy. Hasło przewodnie to: „Zacznij od kropki…”.

Mariola Staśkiewicz